- Nézd meg, milyen alapanyagokat ehet babád az elkövetkezendő hónapokban, és próbáld meg elsőként ezeket beszerezni, megbízható forrásból. PL: saját termés, nagyi kertjéből, ismerőstől, stb
- Gondold végig milyen mennyiséget, és mennyi fajtát szeretnél készíteni. Lehet külön-külön az egyes alapanyagokat, és keverve is.
- Szerezz be jó minőségű jégkocka készítőt, vagy pürétartót, melyet az első használat előtt nemcsak elmosni érdemes, de akár kifőzni is.
- Párold meg a zöldségeket. Pürésítsd, majd helyezd a jégkocka tartóba. 24 órára tedd a fagyasztóba, majd azt követően vedd ki a formából, és helyezd zárható műanyag zacskóba, vagy jól záródó műanyag dobozba. Az így elkészített püréket 1-2 hónapon belül mindenképpen használd fel, és készíts újakat. Érdemes az elkészítés idejét a csomagolásra írni, hogy biztosan ne használjunk fel régi alapanyagokat!
Dobozolni, bezacskózni?
Ehhez nagyon praktikusak a (tejfölös, joghurtos) műanyag poharak, ha megfagyott és felcímkézeted, könnyen átpakolható zacskókba. A műanyag dobozok és poharak teli állapotban a leghatékonyabbak, könnyű egymásra pakolni és mozgatni őket. Hátrányuk, hogy a fedelük beragadhat és megdermedhet a hidegben, és ha csak félig töltjük meg, akkor sok helyet foglalnak fölöslegesen.
A műanyag zacskó a nagy előnye, hogy átlátszó, így a legtöbb esetben nem kell felcímkézni. Hátránya, hogy nehéz rendben tartani, jól be kell zárni a száját, hogy a többi étel ne vegye át a tartalmuk ízét és szagát.
A legpraktikusabb, ha kombinálod a dobozok és zacskók használatát, ha egy doboz már csak félig van, a tartalmát átteszed zacskóba, így helyet nyersz.
A műanyag üdítős üveg kiváló gyümölcs- és zöldséglé fagyasztására, míg a tejes és üdítős papírdobozokban a püréket lehet egyszerűen lefagyasztani.
Csak azt fagyaszd, amit érdemes
Ha friss, jó minőségű zöldséghez-gyümölcshöz jutsz, abból is spájzolhatsz: megtisztítva, felaprítva mehet a fagyasztóba, illetve készen - párolva, főzve, passzírozva is.
Van, amit azonban nem érdemes lefagyasztani, mert vagy az állagából veszít, vagy az íze változik: ilyen például a répa, vagy a gyökérfélék általában, aminek az állaga sérül erősen kiengedés után.
Szintén nem javasolt a görögdinnye, a szőlő, a mandarin, s a narancs fagyasztása sem. (Összeturmixolva, vagy magában a leve viszont már fagyasztható.) Salátákat, főtt tojást szintén ne tegyünk a mínuszokba. A krumplit sem érdemes fagyasztani, mert jellegzetes édes íz keletkezik felengedés után.
Ha olyan gyümölcsöt fagyasztasz, amiben van mag (pl. meggy), akkor feltétlenül frissen magozd ki, mert ha kienged, akkor sokkal kevésbé válik le a magról a gyümölcs húsa. Ilyenkor is meg lehet szabadítani magtól a gyümölcsöt, de számíts rá, hogy teljesen széttrancsírozod a művelet végére.
A zöldségeket is olyan állapotban érdemes lefagyasztani, ahogy szükségünk lesz rá: például a tököt mindenképp gyaluld le, és úgy pakold el.
A felesleges friss ételeket ugyancsak okos döntés adagonként eltenni, mert a húst, illetve tojást tartalmazó bébiételeket egy napig, a csak zöldséget, gyümölcsöt tartalmazót három napig lehet a hűtőben tárolni, míg fagyasztva akár másfél-két hónapig is.
Amit egyszer kiolvasztottál, azt visszafagyasztani tilos!
Az ételbe kerülő baktériumok elszaporodása és az íz, minőség megváltozása miatt sem érdemes kiengedett ételeket visszafagyasztani.
Mindig mosd meg alaposan a zöldségeket, gyümölcsöket, mielőtt lefagyasztod, mivel kiengedés után ezt már nem lehet elvégezni. Különösen azért, mert számos gyümölcsöt, zöldséget már fagyos állapotában felhasználhatsz - főzhetsz, süthetsz, párolhatsz.
Tanácsok a fagyasztáshoz:
- Minden mélyhűtőben van gyorsfagyasztás program, ezt használjuk!
- Csak alapos tisztítás és átválogatás után helyezzünk bármit is a fagyasztóba!
- Csak akkora adagokat készítsünk, amit egyszerre elfogyaszt a baba, mert visszafagyasztani nem tudjuk a maradékot!
- Válasszunk friss, szüretelés utáni zöldséget, gyümölcsöt!
- Ha tehetjük, válasszuk a biotermékeket, vagy saját termesztésű, esetleg megbízható forrásból származó alapanyagot!
- A fagyasztóba kerülő csomagokat légmentesen zárjuk le, máskülönben „hűtőíze” lesz az ételnek!
- Lehetőleg kerüljük az üvegben való fagyasztást!
- Címkézzük fel a csomagokat és írjuk rá, mikor tettük el, és mi van benne. Mivel a végtelenségig nem lehet fagyasztani a dolgokat, érdemes címkével ellátni a zacskókat, jégkockatartókat, dobozokat. Így láthatod, hogy mióta árválkodik a fagyóban az étel, másfelől megkönnyíti a beazonosítást is (feltéve, ha ráírod a fagyasztási dátumon túl a nevét is az élelmiszernek).
Jól fagyasztható: cseresznye, meggy, körte, alma, szilva, ribizli, barack, avokádó
Közepesen fagyasztható: eper, szamóca
Kevésbé fagyasztható: dinnye, szőlő, citrusfélék (levüket vagy a belőlük készült gyümölcspürét viszont lefagyaszthatjuk).
Zöldségfélék fagyasztása
Jól fagyasztható: sóska, spenót, padlizsán, paprika, kelbimbó, borsó, bab, gomba, tök (legyalulva).
Kevésbé fagyasztható: saláta, paradicsom, hagyma, retek, krumpli
Hús fagyasztása
Mindenféle friss húst és húskészítményt lefagyaszthatunk, de a csontos húst érdemes kicsontozni. Egyrészt azért, mert a csont mentén íz-elváltozás jelenhet meg, ami miatt rövidebb ideig tárolható a hús, másrészt pedig a csontok kiszúrhatják a csomagolást.
Tejtermékek és egyebek
Jól fagyasztható: vaj, sajt, juhtúró, vaj- és túróalapú szendvicskrémek, élesztő.
Közepesen fagyasztható: tejszín, homogenizált tej
Nem fagyasztható: tejföl, kefir, joghurt (a bennük lévő zsír kicsapódik), nyers/főtt egész tojás, házi készítésű majonéz.
Pékáruk, sütemények fagyasztása
Jól fagyasztható: kenyér, kifli, zsemle, piskóta, aprósütemény, élesztős/rétes tészta.
Nem fagyasztható: csokoládé, puding.
Fűszernövények fagyasztása
Jól fagyasztható: petrezselyem, zeller, kapor, tárkony, bazsalikom, koriander, édeskömény, majoránna, menta, rozmaring, zsálya, stb..
A legtöbb zöldséget (pl. sárgarépát, sütőtököt, parajt, sóskát, stb.) és a gyümölcsöket nagyon egyszerű télire eltenni: alaposan megmossuk, tisztítjuk, szárát eltávolítjuk. Konyharuhával alaposan letörölgetjük, hogy ne jegesedjen be. Utána meghámozzuk, és apró darabokra vágjuk, ill. a bogyós gyümölcsöket kimagozzuk. Fagyasztásra alkalmas zacskóba vagy ételtartó dobozba adagoljuk, majd mélyhűtőbe tesszük.
A körte és az őszibarack állagát veszti a fagyasztás következtében, ezért ezeket pürésítve fagyasszuk le, tejtároló dobozban, tejfölös dobozba, vagy 2 dl-es műanyag pohárba adagolva, gondosan lezárva.
A keményítő tartalmú zöldségeket (pl. zöldborsó, zöldbab, stb.) blansírozni kell. A megtisztított és feldarabolt zöldségfélét egy szűrőbe tesszük, forrásban levő vízbe eresztjük 8-10 percre, majd a szükséges idő elteltével kiemeljük, s azonnal hideg vizet engedünk rá, hogy gyorsan lehűljön, s ne puhuljon tovább. Ha kihűlt, lecsurgatjuk és lehet fagyasztani. A vitamin veszteséget felére vagy akár negyedére is csökkenthetjük, ha a zöldségeket csupán lefedve gőzöljük.
Érdemes mind a zöldségeket, mind a gyümölcsöket olyan adagokban eltenni, amely 1-1 adagnak felel meg, így nem pocsékoljuk el. Kezdő ételnek alkalmas gyümölcsökből, pl. almából, őszibarackból kb. egy fél gyümölcs egy adag. Később, ha már nagyobb adagokat eszik a baba, akkor egy-egy gyümölcsöt, zöldséget vehetünk egy adagnak. Bogyós gyümölcsökből 20-25 szemet, borsóbók kb. egy bő marékkal.
Sütve vagy főzve!
A sütőtököt jó alaposan mosd meg, és töröld szárazra. Egy éles késsel óvatosan vágd apró darabokra, vagy szeletekre, és távolítsd el a magját. 180 fokos sütőben süsd legalább másfél órán át. Végül óvatosan egy késsel vagy kanállal válaszd el a héjától. Ennél gyorsabb, ha főzöd. Ehhez a héját és a magját távolítsd el, és vágd kockára, majd főzd puhára.
Fagyasztás előtt célszerű turmixolni, mert akkor könnyebb olvasztás után dolgozni vele. Ha főzted, egy kis főzővízzel, ha sütötted, akkor kevés vízzel tudod hígítani. Miután teljesen kihűlt egy-egy adagot zacskózz be, és fagyaszd le.
Javasolt tárolási idők a fagyasztóban
- Gyümölcs: 10 hónap
- Zöldség: 8 hónap
- Kenyér, sütemény: 3 hónap
- Baromfi: 4 hónap
- marha-sertéshús: 10 hónap
- Vadhús: 6 hónap
- Zsíros hal: 1 hónap
- Készételek: 3 hónap
Kiolvasztás
Lehetőleg a fagyasztóból kivett bébiételt a hűtő normál részében hagyjuk felengedni, de ha erre nem volt lehetőség, akkor vagy az éppen készülő ételhez tesszük, vagy egy kis edényben, esetleg az erre alkalmas bébiétel párolóban melegítjük fel.
Fontos, ha egyszer kivettünk valamit a mélyhűtőből, és az kiengedett, akkor semmi esetre se fagyasszuk újra, mert elszaporodhatnak benne a baktériumok!
A kiolvasztás módszerei
- Hűtőszekrényben történő kiolvasztás
- Szobahőmérsékleten történő kiolvasztás: pékáruk esetében ez az ideális
- Mikrohullámú sütőben történő kiolvasztás a kiolvasztási funkcióval: ez a leggyorsabb módszer, de lehetőleg csak vészhelyzetben alkalmazzuk
- Lehetőleg kerüljük a vízben való kiolvasztást is